Co warto zwiedzić w Toruniu? cz. 2

Blog

Dobrze wiedzieć…

Przedstawiamy drugą część artykułu na temat najciekawszych miejsc Torunia. Tutaj znajdziecie część pierwszą. Co prawda atrakcji w grodzie Kopernika co nie miara, ale przybliżymy Wam kolejną porcję ciekawszych propozycji.

Zamek Krzyżacki

Jednym z popularniejszych skojarzeń z Toruniem są Krzyżacy, którzy przed wiekami obrali sobie to miasto na lokalizację swojej warowni. Niestety, po dawnej świetności zostały jedynie ruiny. Mimo to, jest co oglądać i dzięki wyobraźni oraz ciekawej opowieści przewodnika dowiedzieć się, jak wyglądało życie na zamku. Najlepiej zachowanym fragmentem zamku jest wieża Gdanisko z początku XIV wieku oraz intrygująco zaaranżowane podziemia. Zamek powstał w połowie XIII wieku, a został rozebrany w 1454 roku w toku toczonego konfliktu między ówczesnymi Toruńczykami a niemieckim zakonem.

toruń zamek krzyżacki

Katedra św. Janów

Górujący nad starówką kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty został wybudowany, podobnie jak Zamek krzyżacki, w pierwszej połowie XIII wieku. Jego wnętrze skrywa wiele wyjątkowych dzieł sztuki, jednak zapewne pierwszy we znaki da nam się poznać monumentalny dzwon Tuba dei, który usłyszymy wędrując ulicami toruńskiej starówki. To jeden z największych dzwonów w Polsce. Został odlany w toruńskim warsztacie w roku 1500, posiada średnicę 2,17 m i waży 7200 kg. Dzieła, które warto zobaczyć odwiedzając katedrę to gotyckie rzeźby drewniane: Ecce Homo, Chrystus Boleściwy, św. Jan Ewangelista, Chrystus Zmartwychwstały, krucyfiks relikwiarzowy. Oprócz tego gotyckie ołtarze: Marii Magdaleny unoszonej przez anioły,  Zaśnięcia Marii Magdaleny oraz gotycki tryptyk św. Wolfganga w ołtarzu głównym.

katedra św janów toruń

Kościół pod wezwaniem św. Jakuba

Wyjątkowy, gotycki kościół zdobiący toruński Nowy Rynek oddany do użytku około 1340 roku. Co tutaj koniecznie trzeba obejrzeć? Malowidła ścienne z dwóch okresów: z lat 1350 – 1360 i z lat 1380 – 1390. Po prawej stronie od wejścia do świątyni, wśród malowideł starszych, widoczny jest Chrystus jako Sędzia. Z drugiej strony znajdziemy takie sceny jak: Zwiastowanie, Koronacja Najświętszej Maryi Panny,Trzy Święte Dziewice, Chrystus – Mąż Boleści, Męczeństwo Dziesięciu Tysięcy. Warto przyjrzeć się także Drzewie Życia znajdującemu się w zakończeniu nawy południowej. Znalazł się tam Krucyfiks Mistyczny z figurami dwunastu Proroków – wysokiej klasy dzieło sztuki gotyckiej z końca XIV wieku. To tylko część skarbów, jakie skrywa ten kościół.

kościół jakuba toruń

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 

Ten kościół z kolei powstał w pierwszej połowie XIV wieku. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zwiedzania? Ścienne malowidła świętych, powstałe w latach osiemdziesiątych XIV wieku, bogato rzeźbione, wysokie drewniane stalle ustawione po obu stronach obszernego prezbiterium, a także barokowy nagrobek, w którym została pochowana Anna Wazówna.

kościół najświętszej marii panny toruń

Krzywa Wieża

Skąd się wzięła? Na to pytanie znamy dwie odpowiedzi. Według legendy jeden ze stacjonujących w Toruniu Krzyżaków spotykał się z córką bogatego kupca, co było złamaniem ślubu czystości. Pokutą za odstępstwo od surowej zakonnej reguły było wybudowanie pochyłej wieży, która symbolizowała jego odstępstwo. Także według legendy uczciwi i prostolinijni nie będą mieli problemu z próbą oparcia się o ścianę wieży. W przeciwieństwie do osób, które mają coś na sumieniu. W rzeczywistości jednak skrzywienie wieży wzięło się najprawdopodobniej z osunięcia się piaszczystego podłoża. Odchylenie wieży od pionu wynosi 146 cm przy 15 m wysokości (od strony ulicy).

krzywa wieża w toruniu

Żywe Muzeum Piernika

Innowacyjne muzeum, w którym własnoręcznie możemy upiec prawdziwego piernika według tradycyjnych receptur! To wszystko odbywa się w odrestaurowanej XVI-wiecznej piekarni. Do pokazów angażowania jest zwykle duża liczba gości, a historia wypieków pierników opowiadana jest językiem stylizowanym na staropolski, co dodaje wyjątkowego smaku w przysłuchiwaniu się opowieści.

toruń żywe muzeum piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika

Obiekt wyróżniony jako jedno z 40 najlepszych europejskich muzeów. Czym się wyróżnia? Znajdziemy tu największą na świecie kolekcję wszelkiej maści sprzętów potrzebnych do wypiekania piernika. Zobaczymy tu wysokiej klasy formy do piernika, wykonane z drewna pomiędzy XVII a XX wiekiem czy szesnastowieczne miotły. Po wystawie oprowadzi nas wirtualna kramarka. Możemy skorzystać z wirtualnej przebieralni, zajrzeć do dawnych przepisów czy odwiedzić dawną kuchnię.

muzeum toruńskiego piernika

Planetarium

Trudno, by w mieście narodzin Mikołaja Kopernika nie znalazło się planetarium z prawdziwego zdarzenia. Od momentu otwarcia obiekt wyświetlał ponad 65 różnych seansów tematycznych. Budynek dzieli się na trzy części – Planetarium, Geodium oraz Orbitarium. W pierwszej zobaczymy przestrzenne pokazy z wykorzystaniem wielkiej kopuły obiektu (15 metrów średnicy). Druga to wystawa poświęcona planecie Ziemi, a w ostatniej znajdziemy model sondy kosmicznej Cassini z orbity Saturna.

planetarium toruń

Zobacz także:

Pakiet Zobacz, Toruń!

pakiet zobacz, toruń

Co warto zobaczyć w Toruniu? część 1

ratusz stary rynek toruń