Co warto zwiedzić w Toruniu? cz. 1

Blog

Dobrze wiedzieć…

Na mapie Polski Toruń jest jednym z popularniejszych miast turystycznych. Nic dziwnego, bo w samym 2018 roku odwiedziło go aż 2,35 mln turystów z całego świata. Planując wycieczkę, warto dowiedzieć się, co warto zwiedzić w Toruniu.

Pomnik Kopernika

Figura, która jest jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Przedstawia wizerunek największego polskiego astronoma, który urodził się w Toruniu. Został odsłonięty w 1853 roku i obecnie jest tłem dla kilkuset milionów zdjęć turystów odwiedzających stolicę kujawsko-pomorskiego.

kopernik toruń

Dom Mikołaja Kopernika

Kiedy już wykonamy zdjęcie przy wcześniej omówionym pomniku, możemy zwrócić kroki ku domu, w którym według tradycji urodził się. Jest to piękna, średniowieczna kamienica znajdująca się przy ulicy Kopernika 15. Kamienica jest bardzo charakterystyczna, gdyż zdobią ją ostrołukowy portal, ceglane fryzy oraz pionowymi wnękami, skrywające dwubarwne wzory typowe dla średniowiecznego Torunia. Wnętrze zostało zagospodarowane przez Muzeum Okręgowe, które skorzystało z okazji, by stworzyć tam jeden z oddziałów. Zobaczymy tam pamiątki pozostałe po astronomie, kolekcję wydań jego przełomowego dzieła pt. “De Revolutionibus”. Piwnice mieszczą skład wystawy pt. “Świat toruńskiego piernika”.

dom kopernika toruń

Ratusz Staromiejski

Monumentalna budowla jest jednym z bardziej charakterystycznych obiektów w Toruniu. To zarazem jeden z największych ceglanych budynków w Europie i absolutny must have z listy co warto zwiedzić w Toruniu. Budynek z XVI wieku przez setki lat był centrum życia politycznego, społecznego i handlowego dawnego Torunia. We wnętrzu ratusza znajdziemy bogate wystawy stałe i specjalne. Wśród nich między innymi Galerię Sztuki Gotyckiej z kolekcją unikatowych XIV-wiecznych witraży, ekspozycję prezentującą historię i rzemiosło artystyczne lat 1233–1793, wystawę Mennice i monety toruńskie 1233–1765, Salę Królewską z najstarszym w kraju Pocztem królów polskich, kolekcję biżuterii Skarb ze Skrwilna, czy imponującą Galerię malarstwa polskiego od poł. XVIII w. do 2010 roku, z dziełami Jana Matejki, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, czy Zdzisława Beksińskiego. Oprócz tego wyjątkowym przeżyciem będzie wejście na wieżę ratuszową i zapierający dech w piersiach widok panoramy Torunia.

ratusz stary rynek toruń

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Zaraz po zwiedzeniu Ratusza możemy udać się do położonego po sąsiedzku Muzeum pod Gwiazdą. Co tam znajdziemy? W tej średniowiecznej kamienicy zgromadzono pokaźną kolekcję dzieł sztuki sprowadzonych z Dalekiego Wschodu, a dokładnie przykłady japońskiego i chińskiego rzemiosła artystycznego: starożytne chińskie wyroby z brązu (niektóre mające ponad trzy tysiące lat), nefrytowe, agatowe i steatytowe rzeźby i naczynia. Dodatkową atrakcją będzie spacer po ogrodzie orientalnym.

kamienica pod gwiazdą w toruniu

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu? Kolejne ciekawe muzeum, które warto odwiedzić jest zlokalizowane w domu Eskenów przy ulicy Łaziennej. We wnętrzach XIV-wiecznego spichrza zobaczymy wystawę, która w nowoczesny i interaktywny sposób prezentuje dzieje miasta od początków osadnictwa po współczesność, ale też życie codzienne jego mieszkańców pod każdym kątem. Muzeum prezentuje te aspekty od okresu prahistorycznego przez czasy hanzeatyckie, krzyżackie, aż po PRL i dzień dzisiejszy.

dom eskenów w toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Ten obiekt został otwarty w 2003 roku po tym jak Elżbieta Dzikowska, żona wielkiego polskiego podróżnika, Tony’ego Halika przekazała ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich. Ponadto ekspozycja jest regularnie poszerzana dzięki kolejnym dziełom dostarczanym przez p. Elżbietę. W muzeum znajdziemy starodawne mapy, okazy z obu Ameryk, w tym stroje czy ceramiczne naczynia sprzed setek lat czy nietuzinkowe ozdoby wykorzystywane przez współczesne plemiona afrykańskie.

toruń muzeum podróżników

Wszystkie wymienione atrakcje możesz zobaczyć za darmo dzięki naszemu pakietowi Zobacz, Toruń!

Zobacz także:

Pakiet Zobacz, Toruń!

pakiet zobacz, toruń

Co warto zobaczyć w Toruniu? część 2

zabytki toruńskie