Najciekawsze cykliczne wydarzenia w Toruniu

Blog

Dobrze wiedzieć…

Toruń jest związany z kulturą nie tylko dzięki wielu gotyckim zabytkom i starówce wpisanej na listę dziedzictwa światowego UNESCO, ale i ze względu na wydarzenia, jakie w tym mieście obfitują przez cały rok. Postanowiliśmy wybrać dla Państwa najciekawsze wydarzenia kulturalne w Toruniu i liczymy, że będzie to zachęta do odwiedzin miasta oraz naszego hotelu.

Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway – to wydarzenie, które sprawiło, że w końcówce sierpnia Toruń odwiedzają tłumy turystów. Świetlne iluminacje i powalające mappingi sprawiają, że niesamowite zabytki Torunia nabierają blasku i wywierają niesamowite wrażenie. Jeśli do tego dodać kreatywne pomysły twórców efekt jest często powalający, a jednocześnie skłaniający do refleksji.

toruń skyway

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE – to kolejny festiwal, którego ranga rośnie z edycji na edycję. W tym roku w związku z nim Toruń odwiedziły takie niekwestionowane gwiazdy jak Edward Norton, Ruchard Gere, Danny DeVito czy Quentin Tarantino. Jego tematyka łączy się z autorami zdjęć filmowych i operatorami. Jest polem wymiany myśli na temat sztuki filmowej. Seminaria i warsztaty organizowane podczas Festiwalu ściągają zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. 

Grand Prix Polski w sporcie żużlowym – to zawody z cyklu żużlowego Grand Prix odbywające się od 1995 roku. Kolejna,już 10-ta toruńskaedycja już w październiku 2020 roku.

Kulturalne lato – latem w Toruniu codziennie dzieje się coś ciekawego – miasto dba, by mieszkańcy i goście mogli w tym czasie zetknąć się z kulturą. Program obejmuje miesiące czerwiec, lipiec oraz sierpień.

Festiwal teatrów ulicznych – w trakcie tego wydarzenia, które odbywa się według ustalonego kalendarza w weekendy od czerwca do sierpnia zobaczymy pokazy teatralne na otwartym powietrzu. Bardzo często w ich czasie możemy podziwiać akrobację, sztukę cyrkową, muzykę na żywo, wyśmienite strojów i scenografię. Pokazy są bezpłatne.

Tofifest – to jedno z najciekawszych wydarzeń filmowych w Polsce mające swoją tradycję od 2003 roku. W czasie festiwalu wręczane są takie nagrody jak Złote Anioły i Flisaki. W ciągu 15 lat istnienia imprezy wśród jej gości i laureatów znalazły się takie sławy jak Geraldine Chaplin, Jim Sheridan, Jiri Menzel, Ulrich Seidl, Emmanuelle Seigner, Julian Sands, Małgorzata Szumowska, Wojciech Smarzowski, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr czy Krystyna Janda. Festiwal prezentuje 150 filmów, w kilkunastu sekcjach, a projekcjom towarzyszą wydarzenia artystyczne, wystawy, spektakle teatralne i koncerty.

tofifest w toruniu agnieszka holland
2018/10/26 TorunrMiedzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST 2019 – dzien 8.rFot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

Jazz Od Nowa Festival – Festiwal organizowany przez Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa to jeden z najmłodszych polskich festiwali jazzowych, który na stałe zagościł w kalendarzu imprez jazzowych, zyskując stale poszerzające się grono fanów jazzu. Celem imprezy jest sprostanie gustom wiernych miłośników jazzu, jak również zainteresowanie muzyką i zaprezentowanie jazzowej atmosfery młodym miłośnikom tego typu brzmień. Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Adam Makowicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak czy wykonawcy z USA i Europy miedzy innymi: Al Foster, Hiram Bullock, Victor Lewis,

Klamra. Alternatywne Spotkania Teatralne – to spo­tka­nia czo­ło­wych, pol­skich te­atrów al­ter­na­tyw­nych wy­wo­dzą­cych się z tra­dy­cji stu­denc­kie­go te­atru nie­za­leż­ne­go. Są to głównie teatry lalek, performance czy festiwale taneczne. Celem fe­sti­wa­lu jest po­ka­za­nie jak naj­szer­sze­go spek­trum sceny al­ter­na­tyw­nej. Impreza odbywa się już od 27 lat w marcu.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki – to wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród mieszkańców Torunia, regionu i kraju. Składa się z około 140 imprez. W programie znajdują się pokazy, wykłady, warsztaty, happeningi i imprezy plenerowe. Wydarzenie jest organizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Kontakt. Międzynarodowy Festiwal Teatralny – jest organizowany przez Teatr im. Wilama Horzycy od 1991 roku. KONTAKT stworzył możliwość przeglądu i promocji najciekawszych wydarzeń teatralnych z państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz ich konfrontacji z teatrami z Europy Zachodniej.

Zobacz także:

Co warto zobaczyć w Toruniu? część 1

ratusz stary rynek toruń

Pokoje Monet

hotel monet